مسائل مالی کسب و کارها

مسائل مالی کسب و کار


Rate this post

رفتارهای مالی مدیران موفق کسب و کارهای کوچک

بخش بزرگی از مشکلات کسب و کارها به مسائل مالی برمی‌گردد و جای شکی وجود ندارد که مدیریت مالی و تصمیمات صاحبان کسب و کار مخصوصا کسب و کارهای کوچک نتیجه جدال با این مشکلات را رقم می‌زند.

سال ۲۰۱۷ در آمریکا تحقیقی غیررسمی در مورد عادت‌های مالی افرادی که توانسته‌اند کسب و کارشان را در میان مشکلات زنده نگه‌ دارند و گسترش دهند انجام شد. نتیجه‌ی این تحقیق عادت‌های مشترکی را بین صاحبان کسب و کارهای کوچک موفق نشان می‌داد که چکیده آن ۵ عادت مالی موثر است:

  • ۶۹ درصد آن‌ها برنامه‌ای منظم برای حسابرسی دارند
  • ۴۷ درصد آن‌ها بخشی از درآمد کسب و کارشان را پس‌انداز می‌کنند
  • ۵۲ درصد آن‌ها هزینه مالیات و مسائل قانونی دیگر را در حسابرسی خود در نظر می‌گیرند
  • ۵۰ درصد آن‌ها برنامه‌ای مشخص برای کاهش بدهی‌های کسب و کارشان دارند
  • ۴۹ درصد آن‌ها به خودشان مثل یک کارمند حقوق ثابت می‌دهند

این فیلم را ببینید:

۱- برنامه‌ای منظم برای امور مالی کسب و کارتان داشته باشید

تفاوت بزرگی بین جمله “این ماه شکر خدا اوضاع بهتر بود” با “این ماه شکر خدا ۵ درصد رشد در فروش داشتیم که نتیجه‌ی کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی بود” وجود دارد.

ما به عنوان صاحب کسب و کار باید بتوانیم داده‌های مالی کامل و دقیقی از کسب و کارمان را جمع‌آوری و تحلیل کنیم و این کار باید در هر ماه کاری انجام شود.

اگر کسب و کار شما اینترنتی است و از سیستم‌هایی مثل ووکامرس استفاده می‌کنید. ابزارهای فوق‌العاده‌ای برای تحلیل‌های مالی دارید. و اگر کسب و کارتان اینترنتی نیست باز هم باید از نرم‌افزارهای حسابداری مناسب کسب و کارتان استفاده کنید. نگران هزینه نباشید در ابتدای راه نرم‌افزارهای رایگان ایرانی مناسبی برای شما وجود دارد.

نکته مهم فقط این است که ثبت و بررسی امور مالی را به یک عادت روزمره تبدیل کنید.

 

روش‌ها تبلیغ و معرفی کالا و خدمات

 

۲- بخشی از درآمد کسب و کارتان را پس‌انداز کنید

هر روز بازار پر رونق نیست. باید فکر زمستونمون هم باشیم. بسیاری از مشکلات و مسائل کسب و کار از قبل خبر نمی‌کنند. داشتن یک پشتوانه مالی می‌تواند کمک کند در این دست‌اندازها راحت‌تر حرکت کنیم.

مطمئنا بحث پس‌انداز از زمانی پررنگ می‌شود که درآمد از هزینه بیشتر باشد. نکته مهم در این عادت مالی این است که همه درآمد را برای خودمان بر نداریم یا خرج گسترش کسب و کار نکنیم. بلکه بخشی از آن را برای روزمبادا یا شرایط خاص پس‌انداز کنیم و این موضوع را در تمام دوره‌های مالی در نظر بگیریم.

 

۳- مسائل قانونی و مالیاتی را در حساب و کتاب‌تان در نظر بگیرید

یکی از تفاوت‌های کشورهای پیش‌رفته و ایران در میزان مالیات است. کشورهایی مثل آمریکا مالیاتی بسیار بالاتر از ایران دارند، اما در ایران هم برنامه‌ای بلندمدت برای جایگزینی درآمد نفت با مالیات وجود دارد. همین حالا هم قوانین مالیاتی جدی‌تر و میزان مالیات بالاتر رفته است و احتمالا این موضوع در آینده ادامه‌دار خواهد بود.

در کنار مالیات بحث بیمه کارمندان و هزینه‌های دیگر دولتی هم وجود دارد. این موارد شاید در ابتدای راه مشکل آفرین نباشند اما باید قبل از آن‌که سازمان‌های دولتی سراغ شما بیایند، خودتان پیگیر مسائل قانونی مالیات، بیمه و دیگر مسائل مالی باشید، چون هم دیر و زود دارد هم سوخت و سوز.

البته قوانین حمایتی زیادی در مورد مالیات وجود دارد. کسب و کارهای کوچک و استارتاپ‌ها شامل یک سری معافیت‌های مالیاتی می‌شوند. شما باید قوانین مالیاتی و بیمه مرتبط با کسب و کار خود را کاملا بررسی کنید و استراتژی‌های کسب و کارتان را به شکلی تغییر دهید که شامل معافیت مالیاتی بیشتری شود. بهترین راه در این مورد مشاوره گرفتن است. نزدیک به ۷۰ درصد صاحبان کسب و کارهای کوچک در آمریکا گفته‌اند که استراتژی‌های کسب و کارشان را برای گرفتن معافیت‌های مالیاتی تغییرداده‌اند.

 

۴- همیشه سعی کنید بدهی‌ها را کاهش دهید

همه‌ی کسب و کارها کم یا زیاد بدهی‌هایی دارند. از اقساط وام گرفته تا خرید اجناس به صورت چکی یا امانی. زیربار بدهی رفتن در کوتاه‌مدت و در زمان لازم برای خرید اجناس، گسترش کسب و کار و حتی خروج از بحران هیچ مشکلی ندارد. اما باید سعی کنید بدهی غیرضروری نداشته باشید. بدهی دست و پای شما را می‌بندد، مخصوصا اگر بلندمدت باشد.

راه های افزایش فروش

۵- برای خودتان حقوق ثابت و پاداش تعیین کنید

دخل و خرج شما باید از دخل و خرج کسب و کارتان جدا باشد. هر درآمدی که کسب و کارتان دارد سهم شما نیست، هزار چاه و چاله برای پر کردن وجود دارد. از طرف دیگر جدا نکردن حساب خودتان و کسب و کار باعث می‌شود در زمان‌هایی بار یکی از آن‌ها روی دیگری باشد و این یعنی خطر، آن هم خطری جدی و بزرگ.

شما باید برای خودتان مثل یک کارمند حقوق ثابت یا حقوق بر اساس درآمد تعیین کنید. شاید کسب و کارتان به شکلی باشد که نتوانید هر ماه درآمدی مشخص داشته باشید اما به هر شکل می‌توانید یک روال مشخص برای خودتان پیدا کنید. این کار باعث شفافیت در کار و امور مالی می‌شود و به مسائل مالی کسب و کارتان هم شکل بهتری می‌دهد.

 

این پنج عادت مالی واقعا در کسب و کارمان تاثیرگذارند اما تنها تعداد معدودی از صاحبان کسب و کارهای کوچک تمام موارد بالا را رعایت می‌کنند. سعی کنید اجرای این موارد را در برنامه کاری خودتان قرار دهید. تاثیر این موارد زمانی مشخص می‌شود که دقیقا در نقاط حساس یا بحرانی قرارگرفته‌اید، پس برای مسائل مالی شرکتتان وقت بگذارید.

مشاوره راه اندازی و رشد کسب و کار

ما و همکارانمان در گروه آموزشی پژوهشی تکتو ،به شما کمک خواهیم کرد تا کسب و کار خود را شروع کنید و به درآمدزایی برسانید.

 

راه‌های تماس با گروه آموزشی تکتو

ایمیل: takto.ir@gmail.com

تلفن: ۰۹۳۸۰۲۴۲۹۴۸

 

لوگو - گروه آموزشی پژوهشی تکتو

 

 

آموزش توسعه کسب و کارمشاهده نوشته ها

Avatar for آموزش توسعه کسب و کار

مشاوره راه اندازی و مدیریت کسب و کار. مشاوره توسعه و رونق کسب و کار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *